Aykan Turhan

Aykan Turhan

Aikido ve İaido Eğitmeni Aykan TURHAN, Aikido çalışmalarına 2002 yılında, Budo'yu yaşam tarzı haline getiren, bir Shihan yani yol gösterici olarak O'Sensei'den miras kalan geleneksel Aikido'yu yılmadan öğretmeye ve yaymaya çalışan, Yusuf Akyurt’un (7.Dan) yanında başladı.

Kenji Kumagai Shihan (8.Dan), Masanobu Kuribayashi Shihan (Aikido 8.Dan- İaido 8.Dan) ve Tuğba Akyurt Sensei (Aikido 6.Dan-İaido 4.Dan) ile  Aikido eğitimine devam etti. 2010  yılında Kuribayashi Shihan ve sonrasında Tuğba Akyurt Sensei önderliğinde İaido eğitimi almaya başladı. Muso Shinden ryu,Araki ryu,Toyoma ryu stillerinde çalışmaktadır. 2010 yılında Ai-Kan Aikido ve İaido Okulunu kurmuş ve halen eğitimlerine bu okulda devam etmektedir.

Aikido kültürünü yaymayı ve bu kültürün özünü anlayabilen öğrenciler yetiştirmeyi amaç edinen Aykan TURHAN, belirli aralıklarla düzenlediği organizasyonlar ile bu kültürün gelişmesine katkıda bulunmaktadır.‘Bir öğretmen, öğrenmeyi kesince öğretmeyi de keser. Böylece sabitleşir,yol gösteremeyen işaret levhası olur.. Öğretmen ,öğretmen olabilmek için öğrenci kalmalıdır…’ bakış açısını kendisine  ilke edinmiş olup; merkezi İstanbul’da olan ve  direkt Japonya Aikido Federasyonu’na bağlı olarak faaliyet gösteren Akyurt Aikido Okulları’nın Adana Bölge Temsilcisi’dir.

Aikido 5.Dan siyah kemer, İaido 2.Dan siyah kemer ve 2.kademe antrenör belgelerine sahip olan Aykan TURHAN, yerli ve yabancı hocaların verdiği ulusal/uluslararası seminerleri takip etmekte,gelişimini sürdürmekte ve eğitimler vermektedir.